Adoracja Wielkiego Piątku

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wielkopiątkowa Droga KrzyżowaWielki Piątek jest szczególnym dniem dla wszystkich katolików, ponieważ upamiętnia męczeńską śmierć Chrystusa na krzyżu. Zaraz po Wielkim Czwartku, kiedy to odbywają się uroczyste msze na pamiątkę ustanowienia sakramentu kapłaństwa, Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego poprzedzającego Święta Wielkanocne.

Tradycją jest, iż w Wielki Piątek w Kościele Katolickim nie sprawuje się tradycyjnych mszy wielkopostnych, a jedynie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Nierzadko wielkopiątkowe nabożeństwa mogą być przeprowadzane w formie procesji, którym towarzyszy niesienie krzyża. W symbolice chrześcijańskiej Wielki Piątek jest dniem przeznaczonym na skupienie, zadumę i refleksję, co więcej obowiązuje wtedy post ścisły, który powinno się zastosować zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym do spożywanych tego dnia pokarmów. W Wielki Piątek należy zrezygnować z mięsa i spożyć dwa lekkie oraz jeden sycący posiłek. Post ścisły obowiązuje w tym dniu wszystkich wiernych od osiągnięcia pełnoletności do rozpoczęcia 60. roku życia.

W Wielki Piątek podczas nabożeństw w kościele kapłani używają czerwonych szat liturgicznych, które symbolizują miłość Chrystusa, okazaną poprzez śmierć na krzyżu. Uroczystości wielkopiątkowych nie rozpoczynają jak zazwyczaj psalmy ani pieśni, zaś Liturgia Słowa Bożego obejmuje oprócz czytań i psalmu również fragment Ewangelii świętego Jana, mówiący o Męce Pańskiej.  W czasie adoracji wielkopiątkowych milkną kościelne dzwony, zaś rozbrzmiewają tradycyjne, drewniane kołatki.

Po zakończeniu kazania rozpoczyna się tak zwana Adoracja Krzyża, kiedy to wierni oraz kapłani symbolicznie całują rany Chrystusa zadane mu na krzyżu. Po komunii Najświętszy Sakrament przenosi się do Grobu Pańskiego, czyli przygotowanej wcześniej kaplicy lub nawy kościoła, gdzie wierni będą mogli czuwać modląc się w Wielką Sobotę w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Chrystusa. Przy Grobie czuwają nierzadko również strażacy i harcerze w pełnym umundurowaniu.

Wielki Piątek to bez wątpienia niezwykle ważny dzień w tradycji chrześcijańskiej. Upamiętnia bowiem ideę oddania życia za grzechy innych oraz ogłasza nadzieję zbawienia. Na uroczystości i nabożeństwa wielkopiątkowe warto zabrać całą rodzinę oraz najmłodszych, by móc wspólnie przeżywać Misterium Męki Pańskiej i przygotować się do radosnego świętowania Niedzieli Wielkanocnej oraz Lanego Poniedziałku.

0
0