Co zając ma wspólnego z Wielkanocą?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zajączek wielkanocny symbolikaW okresie tuż przed Wielkanocą, warto więc napisać list do zajączka, aby w tym roku słodycze schował w bardziej wymyślnych miejscach! Jak co roku, tak i teraz, dzieci z utęsknieniem czekają świąt Wielkiej Nocy. Dlaczego? Otóż i tym razem odwiedzi je wielkanocny zajączek, który wzorem bożonarodzeniowego Mikołaja, obdaruje je prezentami. Zając to symbol płodności, witalności i zbereźności.Zając uznawany jest za jeden z symboli Wielkanocy.

Zajączku skąd jesteś?

Zając to zwierze, które od najdawniejszych czasów symbolizowało odradzającą się po zimie przyrodę, będą też jednocześnie symbolem wiosny i płodności. Czczono go i otaczano kultem już w czasach starożytnych, jak to się jednak stało, że do dziś dnia jest tak popularną postacią? Otóż gdzieś około wieku XVII zając został skojarzony z wielkanocnym jajkiem – tak po prostu zostało do teraz. Jego historia w Polsce jest dość świeża – trafił tu prawdopodobnie z Niemiec na początku wieku XX. Początkowo można było go spotkać jedynie na Śląsku i na Pomorzu, z czasem jednak jego popularność znacznie wzrosła – dziś zaś nie ma dziecka, które w okresie Wielkiej Nocy nie czekałoby na jego wizytę.

Co masz w koszyczku?

Zajączek pojawia się co roku, aby obdarować najmłodszych drobnymi upominkami – zwykle w postaci słodyczy. Prezenty znaleźć jest jednak niełatwo – pomysłowy zajączek co roku chowa je w innym miejscu. Czas na poszukiwania przychodzi po wielkanocnym śniadaniu, kiedy wszyscy są najedzeni i zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu. Początkowo zajączek zostawiał kolorowe jajka niespodzianki (z łakociami i innymi prezentami) w ogrodzie, później postanowił zaglądać również do domów i mieszkań – wszędzie tam, gdzie mógł znaleźć grzeczne dzieci, którym warto byłoby zrobić przyjemność. Dawniej, szczególnie za granicami Polski, urządzano zawody w poszukiwaniu wielkanocnych jaj. Kilka osób, a każda z nich wyposażona jedynie w koszyk, wyruszało do ogrodu, aby tam szukać jajek. Osoba, która znalazła ich najwięcej, wygrywała nagrodę. Tego typu konkursy organizowane były nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Zajączek i święconka

Obecnie zajączek nie tylko rozdaje prezenty, ale jest również jednym z symboli Wielkiej Nocy. Można go znaleźć właściwie w każdym koszyczku, który po wizycie w kościele zmieni się w święconkę. Zajączki zajmują również jedno z czołowych miejsc na świątecznym stole, zaraz obok wielkanocnych baranków i żółciutkich kurczątek. Najczęściej są to zajączki czekoladowe, choć coraz popularniejsze stają się również zajączki ceramiczne (zajączki z ciasta, podobnie jak tego typu baranki, dawno wyszły z mody).

Święta bez zajączka – to się nie uda!

0
0