Cytaty i wiersze na Wszystkich Świętych

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wiersze na ZaduszkiZ okazji Święta Zmarłych każdy z nas przygotowuje niewątpliwie piękne ozdoby na cmentarz, które wyrażą szacunek i pamięć wobec zmarłych bliskich. W tym czasie niejednokrotnie myślimy także o naszych krewnych, przyjaciołach czy znajomych , którzy odeszli, wspominając przy tym najpiękniejsze wiersze i sentencje o tematyce Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego.

O Święcie Zmarłych pisało i pisze nadal wieku znanych poetów, odnosząc się do melancholijnego, pełnego refleksji nad kruchością i ulotnością życia nastroju tego listopadowego dnia. W niniejszym artykule chcielibyśmy zatem przybliżyć Państwu najpiękniejsze cytaty i strofy znanych wierszy, wyrażających żałobę, tęsknotę za zmarłymi bliskimi oraz szacunek i miłość do nich.

Ksiądz Jan Twardowski tak pisał o Święcie Zmarłych: „umarłych można naprawdę kochać, gdyż są uparcie, stale obecni i nie zasypiają”. Natomiast Jan Brzechwa w swoim wierszu pod tytułem „Dzień Zaduszny” tak oddał nastrój tego szczególnego, wyjątkowego święta: „Na nagrobkach lampy migoczą zmarłym duszom, już niedługo przyjdzie nam czekać na to, że także nasze dusze niedługo wyruszą ku nim.”

Podczas odwiedzania grobów w czasie Święta Zmarłych tradycyjnie zapalamy świece i znicze, których płomień symbolizuje naszą pamięć o bliskich. Do tego właśnie zwyczaju odnosi się następujący cytat: „Zapalone ogniki to jasne znaki serca, które płyną z nutą cichego przesłania, są to bowiem pisane ślady duszy, co nigdy nie przeminą i rozświetlają nasze serca, modląc się z nami i trwając w zadumie”. Innym przykładem pięknej sentencji o zwyczajach Wszystkich Świętych może być cytat: „Na płytach granitowych płoną lampiony pamięci, zaś ich drgające płomyczki unoszą nasz żal w niebo”.

Wielu z nas z pewnością doskonale zna piękny i melancholijny wiersz autorstwa Władysława Broniewskiego pod tytułem „Zaduszki”:
W dzień Zaduszek, w czas jesieni
odwiedzamy groby bliskich
zapalamy zasmuceni małe lampki na znak żałoby.
Światła rozjaśniły cmentarz, aż łuna bije w oddali,
lecz i takie są mogiły, na których nikt świeczki nie zapali.”

Na nagrobnych wieńcach, wiązankach, bukietach oraz stroikach, ale również jako jedna z najpiękniejszych sentencji rytych na nagrobnych płytach, odpowiednich na okazję Święta Zmarłych, wyraża naszą miłość, oddanie, ale również cierpienie związane ze śmiercią bliskich osób. Z pewnością wszyscy doskonale znamy ten fragment z wiersza księdza Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

0
0