Jak powinen być udekorowany ołtarz na Boże Ciało?

[Głosów:2    Średnia:2/5]

oltarz na boze cialo krok po krokuJednym z piękniejszych, barwnych i radosnych świąt religijnych jest bez wątpienia Boże Ciało, nazywane w liturgii katolickiej Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest ruchome i obchodzi się je po Zielonych Światkach, w 60. dniu po Wielkanocy na pamiątkę Najświętszego Sakramentu, zaś obchody uroczystości okazują się niezwykle ciekawe i przesiąknięte ludowym folklorem. Warto wiedzieć, iż tym dniu katolicy zobowiązani są do uczestnictwa we mszy świętej, zatem ustawowo Boże Ciało jest zawsze dniem wolnym od pracy.

W Boże Ciało wierni uczestniczą w procesjach, prowadzących między specjalnie zbudowanymi na ten cel czterema ołtarzami. Przy każdym z nich kapłan odczytuje fragmenty Ewangelii. Nierzadko w uroczystościach biorą udział osoby w tradycyjnych, ludowych strojach, zaś dziewczynki sypią kwiaty przed Najświętszym Sakramentem. Śpiewa się też wtedy pieśni liturgiczne.

Ołtarze na Boże Ciało bardzo często przystrajane są wierzbowymi lub brzozowymi gałązkami, podobnie jak podczas uroczystości zielonoświątkowych. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w tradycji ludowej, kiedy to według wierzeń chronić miał przed wpływem złych sił. Nierzadko ona ołtarzu mogą znaleźć się także wieńce z kwiatów oraz dekoracje z kolorowych wstążek.

Na wielu ołtarzach, budowanych na drewnianym stelażu lub przy kapliczkach wieszane są również obrazy i wizerunki przedstawiające Jezusa oraz świętych. W wielu regionach Polski podczas obchodów Bożego Ciała na ołtarzach składane są wianki z polnych kwiatów, mające symbolizować nadejście wiosny. Dawniej do takich świątecznych dekoracji używano ziół, między innymi mięty, macierzanki oraz kwiatów, takich jak dzikie róże lub jaśmin.

Wypadające w tym roku 30 maja (czwartek) Boże Ciało to niezwykle piękne i barwne święto. Przystrajane na jego okazję drewniane, polowe ołtarze zazwyczaj nawiązują tematycznie do kolejnych fragmentów odczytywanej w tym dniu Ewangelii. Co więcej, ołtarze takie nierzadko ozdobione są również cytatem z Pisma Świętego lub hasłem, związanym z Eucharystią i Najświętszym Sakramentem.

0
0