Ile trwa Wielki Post?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Święta religijneWielki Post nazywany bywa także nierzadko okresem pasyjnym i poświęcony jest przede wszystkim na pokutę. Czterdziestodniowy post poprzedzający Wielkanoc przygotowuje również wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego do oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa.

Liturgiczny okres Wielkiego Postu zaczyna się już w Środę Popielcową, kiedy to kapłani posypują głowy wiernych popiołem, czemu towarzyszą słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Popiół uzyskany z palm przygotowanych na zeszłoroczną Niedzielę Palmową ma symbolizować kruchość życia oraz nieuchronność śmierci, wobec której wszyscy są równi.

W tradycji chrześcijańskiej Wielki Post ma za zadanie przygotować wszystkich wiernych do obchodów najważniejszego w ciągu roku święta, czyli Wielkiej Nocy. W tym okresie zwyczajowo pości się i poświęca czas na modlitwę oraz refleksję nad życiem własnym i bliskich. Okres ten trwa czterdzieści dni, dlatego też nierzadko określany bywa łacińskim mianem „Quadragesima”, czyli dosłownie – „Czterdziestodniowy”.

Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek, czyli dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający Ostatnią Wieczerzę. Wielki Piątek wchodzi z kolei w skład tak zwanego Triduum Paschalnego, wraz z Wielką Sobotą, kiedy święcimy w kościołach pokarmy oraz z Niedzielą Wielkanocną, świętem związanym ze zmartwychwstaniem Chrystusa.

Jako ciekawostkę warto dodać, iż pierwotnie, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa Wielki Post obejmował wyłącznie okres Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Od III wieku wprowadzono tygodniowy post poprzedzający Wielkanoc, zaś dopiero w IV wieku oficjalnie ustalono czterdziestodniowy post, upamiętniający czterdziestoletnią wędrówkę Izraelitów, którzy uciekli z niewoli egipskiej oraz czterdziestodniowy post Chrystusa na pustyni.

Warto również w tym miejscu dodać, iż w skład czterdziestodniowego Wielkiego Postu nie wlicza się niedziel, które są traktowane jako dni świąteczne. W okresie pasyjnym w liturgii kościelnej każda z niedziel w Wielkim Poście ma swoją określoną nazwę. Pierwszą z nich, zaraz po Środzie Popielcowej jest Niedziela Wstępna, następnie Niedziela Sucha, Głucha, Środopostna, Czarna, oraz poprzedzająca Wielkanoc – Niedziela Palmowa.

 

 

1
0