Imiona i dary Trzech Króli

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Symbolika Objawienia Pańskiego

Tradycyjnie, święto Trzech Króli obchodzi się 6 stycznia. Co więcej, od 2011 roku dzień ten jest wolnym od pracy. Jednakże co tak na prawdę oznaczał pokłon Trzech Mędrców ze Wschodu w symbolice chrześcijańskiej?

Trzej Królowie, przybywający śladem Gwiazdy ze Wschodu według Ewangelii Mateusza podążali do Betlejem, by złożyć hołd i dary nowo narodzonemu w stajence Jezusowi. Święto to można więc niejako bezpośrednio powiązać z Bożym Narodzeniem

Mędrcy o imionach Kacper, Melchior i Baltazar, których autentyczna tożsamość nie jest znana, prawdopodobnie jednak byli pochodzenia perskiego. Nazywani również Trzema Magami lub Astrologami, ofiarowali w darze Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę, przedmioty, które mają swoje niezwykle istotne znaczenie symboliczne i religijne.

Złoto jako najszlachetniejszy metal, którego nie można zniszczyć, stanowił niezaprzeczalny symbol władzy i potęgi. Z tego samego powodu złota używano od czasów przedhistorycznych do tworzenia ozdób, świątyń czy atrybutów władzy monarchy. Złoto w tym przypadku śmiało można uznać również za symbol nieba i boskich przymiotów. W symbolice biblijnej, złoto jako coś najcenniejszego utożsamiane jest również z mądrością.

Kadzidło ofiarowane przez Trzech Mędrców ze Wschodu było niczym innym jak żywicą drzewa, w której wytwarzaniu specjalizowali się podobno Egipcjanie. Dym z kadzidła miał ponoć oczyszczać, okadzanie zaś stanowiło wyraz czci dla dostojników czy bóstw. Natomiast zwykłych śmiertelników dym kadzidła miał ożywiać i podnosić na duchu. Bogu ofiarowano kadzidło ze względu na jego miłą woń, co więcej, było ono przeznaczone wyłącznie dla Boga jako najczystszej formy uwielbienia. Kadzidło może tutaj też symbolizować potrzebę przebłagania dla śmiertelnych i grzesznych ludzi.

Ostatnim darem Trzech Króli była mirra, czyli ciecz o gorzkim smaku i delikatnym zapachu, którą wytwarza się z kory drzewa balsamowego. Po wyschnięciu mirra przybiera kształt przezroczystych lub czerwonych ziarenek, które następnie spala się jako kadzidło. W płynnej postaci mirra używana było powszechnie jako kosmetyk do pielęgnacji skóry, jednakże przy jej pomocy balsamowano również zwłoki. Między innymi z tego powodu mirra przyniesiona przez Mędrców symbolizować miała przyszłą mękę Chrystusa na Krzyżu. Wino zakrapianie kroplami mirry, które podano Jezusowi miało ponoć złagodzić ból, dlatego oznaczało w pewien sposób podległość Chrystusa wobec śmierci.

0
0