Jak miło spędzić Dzień Matki?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

zyczenia-dla-mamyKochasz swoją mamę? Na pewno tak! W takim razie z całą pewnością wyjątkowo obchodzisz dzień 26 maja. To właśnie w tym dniu obchodzimy Dzień Matki. W Polsce święto to obchodzone jest tak naprawdę od 1914. Teraz jest niezwykle popularne i hucznie obchodzone. I bardzo dobrze! W końcu każda mama zasługuje na to, by otrzymać jak najwięcej wyrazów szacunku, uznania i miłości. W końcu, gdyby nie ona, nie byłoby nas na świecie. Ale przecież nie tylko za to ją kochamy.

Historia Dnia Matki sięga tak naprawdę czasów antycznych. Dla starożytnych Greków symbolem matki była Matka Natura – bogini Reja. To właśnie ją uznano za pramatkę. Jako córka Kronosa, uznawana była za matkę Wszechświata oraz wszystkich Bóstw. W Rzymie obchodzono Święto Matki aż przez 3 dnia – od 15 do 18 maja. Poświęcano je dla bogini Kybele, która uznawana była w tamtej kulturze za matkę wszechświata i przede wszystkim – matkę samych bogów.

W Polsce kult Matki-Polki był bardzo mocno rozpowszechniany. A wszystko dlatego, że szczególnie w XIX oraz X wieku rola kobiet w utrzymaniu polskości oraz rodziny była bardzo istotna. Ciągle dochodziło do powstań, spisków oraz aresztowań mężczyzn. Przez to wszystko, w kwestii wychowania dzieci i utrzymania domu, pozostawało na barkach kobiet. Te świetnie radziły sobie z powierzonymi zadaniami. Nie narzekały na swój los, a brały sprawy w swoje ręce. W średniowiecznej Polsce największe znaczenie miał kult maryjny. Matka Boska zyskała w Kościele wyjątkowe miejsce. Potem została uznana za Królową Polski. Kult maryjny tkwi w Polakach do dzisiaj.

Obecnie Święto Mamy jest dniem bardzo ciepłym i pełnym miłości. Dzieci stają zazwyczaj na wysokości zadania, niezależnie od wieku. Maluchy przygotowują własnoręczne laurki, a starsze dzieci obdarowują rodzicielki kwiatami, czekoladkami, kosmetykami itd. W Dniu Mamy warto jak najwięcej czasu poświęcić swoim Mamom. To czas przeznaczony na to, by na chwilę zatrzymać się, powspominać okazać jak najwięcej szacunku i miłości, której przecież zazwyczaj na co dzień sobie nie wyznajemy.

Warto dodać, że Dzień Matki obchodzony jest w większości krajów na świecie. Na przykład w Norwegii ten wyjątkowy dzień obchodzony jest w drugą niedzielę lutego. Inna data, 22 grudnia, to data oddawania czci Mamom w Indonezji. W większości krajów ten wyjątkowy dzień obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Tak dzieje się m.in. w Japonii czy w Stanach Zjednoczonych. 26 maja Dzień Matki obchodzony jest tylko w Polsce. I niech tak zostanie, ponieważ w ten sposób możemy się wyróżnić i docenić nasze Mamy w stu procentach wyjątkowym czasie.

0
0