Jak przygotować dziecko na obchodzenie świąt?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Przygotowanie duchowe do świątWielki Post, który poprzedza nadejście Świąt Wielkanocnych to czas przeznaczony w szczególności ma modlitwę i pokutę. Jednakże jak przygotować naszych najmłodszych domowników do nadejścia tych pięknych i radosnych świąt?

Przygotowanie duchowe do obchodów Świąt Wielkanocnych powinno polegać przede wszystkim na rozmowach z dzieckiem oraz tłumaczeniu mu symboliki Męki Chrystusa. W ten sposób z pewnością skutecznie wpoimy dzieciom chrześcijańską postawę i zasady religijnego życia.

Pragnąc przygotować najmłodszych na nadejście Wielkanocy warto zaproponować dzieciom również uczestnictwo w wielkopostnych rekolekcjach i tematycznych spotkaniach z duchownymi. Rekolekcje dla dzieci z pewnością nie okażą się dla nich nużące, gdyż duchowni zazwyczaj przygotowują dla nich mnóstwo ciekawych zabaw, podczas których najmłodsi zapoznają się z symboliką i religijnym znaczeniem świąt.

Wspólnie z dzieckiem warto też odmawiać modlitwy w intencji bliskich zmarłych lub osób chorych i potrzebujących. Odmawianie w Wielkim Poście różańca czy litanii do świętych może więc nie tylko doskonale przygotować pociechę do Świąt Wielkanocnych, ale również uczulić dziecko na najważniejsze, współczesne problemy, którym Kościół pragnie wychodzić na przeciw.

Dobrym sposobem na przygotowanie dziecka do Wielkanocy może też okazać się zaplanowanie na okres Wielkiego Postu rezygnacji ze słodyczy. Poprzez wyrzeczenie się małych przyjemności lub kilku godzin spędzanych przed telewizorem czy komputerem, dziecko z pewnością o wiele lepiej zrozumie ideę Męki Pańskiej oraz niezbędnej przed świętami zadumy i refleksji nad własnym zachowaniem, będącej przecież nieodłącznym elementem rozważań wielkopostnych.Rekolekcje wielkopostne dla dzieci

Wspólnie z najmłodszymi warto także wykonać piękne i pomysłowe dekoracje wielkanocne, takie jak choćby tradycyjne, ręcznie malowane pisanki czy koszyczki na święconkę. Pracując razem i wyjaśniając dzieciom najważniejsze zagadnienia związane na przykład z symboliką święconych pokarmów czy znaczeniem wielkanocnego baranka, z łatwością wtajemniczymy dzieci w religijne aspekty przeżywania Triduum Paschalnego i przygotujemy je na wspólne, radosne świętowanie Wielkanocy.

0
0