Jak przygotować kolację wigilijną?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Odpowiednie przygotowanie wigilijnej kolacji nie jest sprawą łatwą. Wspólna z domownikami świąteczna wieczerza jest przecież symbolem Bożego Narodzenia i tym samym, przypieczętowaniem polskiej tradycji.Wigilia w Polsce

Rozpoczynając przygotowania odpowiednio wcześnie z pewnością unikniemy długich kolejek w sklepach. Warto już w listopadzie zacząć powoli kupować potrzebne do ciast składniki czy prezenty, które znajdą się pod choinką. Świąteczny szał zakupów zaczyna się zazwyczaj pod koniec listopada, dlatego też, pragnąc zaoszczędzić mnóstwo czasu, zakupy zaplanować należy nieco wcześniej. W taki sposób nie tylko będziemy mogli szybciej rozpocząć przygotowania do świąt, ale też większość składników kupimy nieco taniej niż podczas gorączkowych grudniowych dni.

Jeśli zaś na świąteczny urlop wyjeżdżamy, powinniśmy także zadbać o wieczór wigilijny. Nawet podczas wycieczki w malownicze Alpy nie można nie zadośćuczynić polskiej tradycji i nie zjeść 12 potraw. Z drugiej jednak strony, będąc w tym czasie za granicą warto również spróbować tamtejszej kuchni i poznać lokalne zwyczaje wigilijne.

Przygotowania do świąt trwają dość długu. Polska wigilia wymaga przecież podania 12 potraw, inspirowanych różnymi kulturami. Na Wschodzie jada się ukraińską kutię, na północy – różnego rodzaju ryby. Zależnie więc od ilości gości na wigilii, rok rocznie gospodynie spędzają w kuchniach mnóstwo czasu. Jednakże nie tylko świąteczne potrawy pochłaniają wiele czasu na przygotowanie. Równie wiele wysiłku kosztuje pieczenie ciast, które przecież obowiązkowo znajdują się świątecznych stołach. Prezent pod choinkąPanie Domu będą zatem musiały spędzić wiele czasu na przygotowanie smakołyków, takich jak barszcze z uszkami, pierogi czy smażony karp i kompot z suszonych owoców.

Przygotowując się do rodzinnej wigilii nie można także pominąć kwestii przybrania zastawionego stołu oraz ubrania tradycyjnej choinki. Odświętny stół i kolorowe drzewko, pod którym stoi szopka ze żłóbkiem oraz leżą prezenty dla najbliższych, to przecież synonim polskich Świąt Bożego Narodzenia. Warto więc należycie zadbać o to, aby stół przystroić ostrokrzewem lub sosną, pod obrus włożyć nieco siana, a nad wejściem zawiesić jemiołę. Te drobne symbole Bożego Narodzenia z pewnością wprowadzą do każdego wnętrza atmosferę rodzinnego ciepła i bliskości, co jest przecież niezaprzeczalnym atutem właśnie tych, zimowych świąt.

0
0