Kiedy wypadają Zielone Świątki?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Obchody Zielonych ŚwiątekZielone Świątki to zwyczajowa, ludowa i tradycyjna nazwa święta związanego z nadejściem wiosny, kiedy zielenią się drzewa i łąki. Obecnie terminem Zielone Świątki określa się również chrześcijańską uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która jest świętem ruchomym, wypadającym zawsze w niedzielę.

W dawnej obrzędowości Zielone Światki obchodzone były niezwykle radośnie, palono wtedy ogniska, a domy i budynki gospodarcze przyozdabiano zielonymi, świeżymi gałązkami, tatarakiem i kwiatami. Co ciekawe, Zielone Świątki celebruje się do dziś dnia nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, w rejonie Dolnej Saksonii oraz w zachodniej części Ukrainy.

Przypadające w tym roku Zielone Święto to również uroczystość religijna, bowiem wierzy się, iż w Dzień Pięćdziesiątnicy na Apostołów zebranych z Jezusem w Wieczerniku zstąpił Duch Święty pod postacią ognia. Data Zielonych Świątek jest więc ruchoma, w zależności od dnia Wielkanocy, przypada bowiem na pięćdziesiąty dzień po zmartwychwstaniu Jezusa.

W wielu krajach obchody Zielonych Świątek trwają dwa dni (na przykład w Niemczech, Holandii, Danii czy Szwajcarii), zaś dawniej celebrowano Zielone Święto nawet przez cały tydzień. W Polsce Zielone Światki, przypadające w tym roku święto państwowe, wolne od pracy. Drugi dzień uroczystości to zwyczajowe, chrześcijańskie święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

W tradycji kościelnej Zesłanie Ducha Świętego zapowiedziane jest w Ewangelii oraz Dziejach Apostolskich. Uczestnicy Ostatniej Wieczerzy, odbywającej się w Wieczerniku, zostali natchnieni przez Ducha Świętego, który ukazał się pod postacią ognia do głoszenia Słowa Bożego, także w obcych językach. Zielone Świątki są zatem uroczystością o charakterze duchowym, zaś niektóre praktyki przetrwały do dziś w kulturze ludowej. Nie ulega również wątpliwości, iż Zielone Światki to jedna z bardziej kolorowych i radosnych uroczystości w Kościele Katolickim oraz polskiej obrzędowości i folklorze.

0
0