Modlitwy i piosenki na rekolekcje wielkopostne

[Głosów:0    Średnia:0/5]

18Rekolekcje wielkanocne dla dorosłychWielki Post poprzedzający Święta Wielkanocne to czas przeznaczony na modlitwę, pokutę i zadumę. Aby przygotować się do powitania zmartwychwstałego Chrystusa warto uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych.

Rekolekcje (z łaciny „recolligere” czyli „zbierać na nowo”) to kilkudniowy okres poprzedzający Święta Wielkanocne, poświęcony na odnowę duchową przede wszystkim poprzez spowiedź oraz modlitwę. Warto również wiedzieć, iż rekolekcje nierzadko organizuje się nie tylko podczas Wielkiego Postu ale również w okresie adwentowym.

Przed Wielkanocą w Kościele Katolickim odbywa się wiele spotkań, konferencji oraz rekolekcji tematycznych, w których udział brać mogą zarówno dorośli jak i dzieci. Udział w rekolekcjach wielkopostnych umożliwia bowiem duchowe przygotowanie do przeżywania Triduum Paschalnego. Zazwyczaj takie spotkania z duchownymi trwają około czterech dni i rozpoczynają się mszą świętą z kazaniem rekolekcyjnym. W ostatni dzień rekolekcji odbywa się natomiast spowiedź przedświąteczna.

Podczas wielkopostnych konferencji i rekolekcji dla dorosłych, dzieci i młodzieży nierzadko organizuje się wiele spotkań tematycznych, dotyczących współczesnych problemów Kościoła Katolickiego oraz sytuacji wiernych na całym świecie. Podczas uroczystości i nabożeństw śpiewa się też rekolekcyjne pieśni i odmawia wielkopostne modlitwy za bliskich i potrzebujących.Tradycje wielkopostne

Jednymi z najbardziej znanych modlitw na okres rekolekcji w Wielkim Poście są przede wszystkim psalmy i pieśni mówiące o ponownym przyjściu Chrystusa, jego zmartwychwstaniu oraz potrzebie oczyszczenia. W tym czasie w kościele śpiewa się również hymny pochwalne oraz recytuje modlitwy o błogosławieństwo. Nierzadko duchowni zachęcają również wiernych do indywidualnych modlitw za bliskich zmarłych, osoby chore, potrzebujące oraz znajdujące się w trudnej sytuacji.

Pieśni i piosenki religijne śpiewa się również podczas wielkopostnych rekolekcji dla dzieci i młodzieży. Nierzadko są to utwory o bardziej świeckim charakterze, zachęcające najmłodszych do przedświątecznej pomocy rodzicom oraz poprawnego, grzecznego zachowania. Wielki Post to również okazja do symbolicznego wyrzeczenia się małych przyjemności, możemy więc z powodzeniem zachęcić dzieci na przykład do rezygnacji w tym okresie ze słodyczy lub ograniczenia czasu spędzanego przed telewizorem czy komputerem.

0
0