Najpopularniejsze miejsca kultu w Europie

[Głosów:1    Średnia:4/5]

holy-art-najpopularniejsze-miejsca-kultu-w-europieMiejsca kultu to miejsca, gdzie przeważnie dokonały się jakieś objawienia lub znajduje się jakiś obraz, ikona, czy figura słynąca z cudów. Efektem tego miejsca te stanowią cel wycieczek i pielgrzymek. Spośród wszystkich miejsc kultów na świecie, najwięcej występuje tak zwanych sanktuariów maryjnych poświęconych Maryi, aczkolwiek występują również sanktuaria poświęcone Jezusowi Chrystusowi oraz konkretnym świętym. Poznajmy kilka miejsc kultu na kontynencie europejskim.

Fatima

Najpopularniejsze miejsce kultu w Europie stanowi Fatima. Fatima to miejscowość usytuowana w centrum Portugalii. Mieści się w nim Sanktuarium Matki Bożej z Fatimy. W Fatimie, w 1917 roku, trojgu dzieciom objawiła się Matka Boża przekazując trzy tajemnice fatimskie z zachętą do nawrócenia. Pierwsza dotyczyła wizji piekła, druga dotyczyła II wojny światowej, a trzecia dotyczyła papieża, który ginie od strzału kuli. Kościół uznał objawienia fatimskie za prawdziwe. Na sanktuarium składają się Bazylika Matki Bożej Różańcowej, Kaplica Objawień oraz Bazylika Trójcy Przenajświętszej.

Guadalupe

Istnieją dwie miejscowości o nazwie Guadalupe i obie stanowią wielkie miejsca kultu – jedno leży w Ameryce, drugie w Europie. Guadalupe to miejscowość usytuowana na południowym zachodzie Hiszpanii. Mieści się w nim Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Figura Madonny stanowiąca swoiste serce sanktuarium według legendy została wyrzeźbiona przez Łukasza Apostoła, a przekazana arcybiskupowi Sewilli przez samego papieża Grzegorza Wielkiego. Za jej sprawą dokonują się liczne cuda. Zaginiona figura została odnaleziona po stuleciach, efektem czego przystąpiono do budowy sanktuarium. Obecnie Królewski Klasztor Matki Bożej z Guadalupe znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lourdes

Lourdes stanowi  miejsce kultu ściągające do siebie tłumy turystów i pielgrzymów. Lourdes to miejscowość usytuowana północnym zachodzie Francji. Mieści się w nim Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. W Masabielle, obok Lourdes, w 1858 roku, Matka Boża objawiła się Bernadecie Soubirous osiemnaście razy oznajmiając prawdy o Niepokalanym Poczęciu. Kościół uznał objawienia za prawdziwe. W skład sanktuarium wchodzą Bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Bazylika Różańcowa oraz Bazylika Piusa X. Ponadto zaliczają się do niego grota, w której dokonywały się objawienia i w której płynie źródło uchodzące za cudowne.

La Salette

Znane i lubiane miejsce kultu stanowi La Salette-Falavaux. La Salette-Falavaux to miejscowość usytuowana na południowym wschodzie Francji. Mieści się w nim Sanktuarium Matki Bożej z La Salette. W La Salette, w 1846 roku, Matka Boża objawiła się dwojgu pastuszków, płacząc nad światem, dla którego przyniosła orędzie posłuszeństwa Jezusowi Chrystusowi. Kościół uznał objawienia za prawdziwe. Na miejscu objawień wytrysnęło źródło, które płynie nieustannie. Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej znajduje się w Alpach.

Medugorje

Wielką popularnością jako miejsce kultu cieszy się również Medugorje. Medugorje to miejscowość usytuowana w południowej Bośni i Hercegowinie. Mieści się w nim Sanktuarium Matki Bożej z Medugorje. W Medugorje, w 1981 roku, Matka Boża objawiała się systematycznie sześciu osobom, wzywając świat do nawrócenia i modlitwy głównie przez oddanie swojego życia Jezusowi Chrystusowi. Kościół jak na razie nie uznał objawień ani za prawdziwe, ani za fałszywe, ale bada ich sprawę. Miejsce kultu stanowi w Medugorje kościół św. Jakuba. Kościół otaczają Wzgórze Objawień i Góra Krzyża.

Nie możesz wybrać się do powyższych miejsc świętych, a chciałbyś posiadać związane z nimi artykuły religijne? Sprawdź Holyart.pl.

1
0