Obchody Wielkiego Postu w Polsce

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zwyczaje WielkopostneWielki Post to w tradycji chrześcijańskiej czas pasyjny, upamiętniający wędrówkę Izraelitów przez pustynię oraz post Chrystusa na pustyni. Poświęcony jest więc przede wszystkim na pokutę i modlitwę, jednakże nie brak w nim również charakterystycznych, ciekawych zwyczajów.

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, której symbolem jest popiół. Duchowni posypują głowy wiernych odrobiną popiołu uzyskanego ze spalonych palm przygotowywanych na ubiegłoroczną Niedzielę Palmową. Zabieg ten symbolizuje kruchość życia oraz nieuchronność śmierci, zaś posypywaniu głów wiernych towarzyszą słowa kapłana: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz„.

Ze względu na restrykcyjne zalecenia co do spożywania postnych pokarmów, w Wielkim Poście zazwyczaj jada się pieczywo, śledzie, ziemniaki, kiszoną kapustę i gotowaną brukiew oraz pije się niesłodzone, „postne” napoje. Wszelkie wielkopostne potrawy nie powinny zawierać mięsa ani znacznej ilości dodatków. Dziś co prawda nieco odchodzi się od tej tradycji, jednakże ścisły post i powstrzymanie od jedzenia mięsa nadal obowiązuje wielu wiernych, szczególnie w okresie bezpośrednio poprzedzającym Święta Wielkanocne.

W Polsce do tej pory często praktykuje się wiele z Wielkopostnych zwyczajów i tradycji. Jednym z najbardziej znanych ludowych obrzędów jest używane przez chłopców specjalnych kołatek i terkotek, które rozbrzmiewają zazwyczaj w połowie okresu pasyjnego. Chłopcy nierzadko rozbijają również na drzwiach domów panien garnki z popiołem, co zapowiada Wielkanoc, czas radości ze zmartwychwstania Chrystusa.

W Wielką Środę, czyli w przeddzień zakończenia Wielkiego Postu w wielu wsiach i miasteczkach przygotowywało się również barwne korowody ze słomianymi kukłami. Zwyczaj ten nazywa się powszechnie topieniem Judasza, którego podobiznę wykonaną ze słomy mieszkańcy wsi wspólnie wywlekali poza wieś i topili w pobliskiej rzece.

W niektórych regionach Polski zwyczaje Wielkopostne praktykowane są do dziś. Jednakże z pewnością większość z nas, szczególnie osoby mieszkające w dużych miastach nieco inaczej postrzegają ten okres, traktując go bardziej jako czas przeznaczony na zadumę i pokutę. Jego zadaniem jest przygotowanie wiernych do zmartwychwstania Chrystusa w Niedzielę Wielkanocną.

0
0