Pisanki i wydmuszki dla dzieci – zrób to sam

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Ozdoby na WielkanocNieodłącznym elementem, kojarzącym się automatycznie z tradycją Świąt Wielkanocnych, są bez wątpienia piękne, ręcznie malowane i ozdabiane pisanki. Wykonuje się je zarówno z jajek kurzych, wydmuszek oraz wszelkich materiałów, które można ukształtować na podobieństwo jajek.

Świąteczne ozdoby, takie jak stroiki czy pisanki najlepiej wykonać wspólnie z rodziną i dziećmi. Bez wątpienia będzie to wielka frajda dla wszystkich domowników, a powstałe w ten sposób dekoracje ozdobią wielkanocne koszyczki, odświętnie przygotowane stoły i całe mieszkania. Aby wspólnie z dziećmi zrobić pisanki wystarczy tylko chwila czasu i nieco wyobraźni. Stworzymy w ten sposób oryginalne i nietuzinkowe ozdoby, nawiązujące do tych pięknych i urokliwych, polskich świąt.


Do przygotowania pisanek przydadzą nam się najróżniejsze materiały. Możemy zrobić je ze zwykłych, kurzych jajek lub delikatnych wydmuszek. W tym celu nakłuwa się jajko z obu stron (najlepiej na szpiczastych końcach) i wydmuchuje mocno białko wraz z żółtkiem. Do opróżnieniu skorupki, należy ją przepłukać w czystej wodzie aby usunąć resztki organiczne. Jeśli zdecydujemy się jednak pozostawić wnętrze, jajka należy ugotować na twardo.

Jajka i wydmuszki możemy następnie jednolicie zabarwić przy pomocy specjalnych barwników spożywczych, które nie będą wpływały na walory smakowe białka i żółtka, ponadto są bardzo bezpieczne dla alergików. Do wyboru mamy niemalże wszystkie kolory, wśród których najpopularniejsze są odcienie żółtego, pomarańczu, czerwieni, zieleni i błękitu. Oczywiście, możemy także zabarwić jajka przy pomocy bardziej naturalnych metod. Kolor żółty osiągniemy gotując je w cebuli, na czerwono z koeli zafarbują buraki.Pisanki z bibuły i papieru

Kolorowe skorupki możemy następnie pomalować farbkami, wydrapać przy pomocy cienkiej igiełki lub ozdobić na przykład kordonkiem, muliną, elementami z papieru czy bibuły. Popularne jest również naklejanie na skorupkę pomysłowych dekoracji, na przykład z surowego makaronu, koralików czy piórek. Jeśli jednak chcemy stworzyć bardziej oryginalne pisanki i wydmuszki, możemy pokusić się o zrobienie ich na przykład z masy papierowej lub masy solnej. Wystarczy nałożyć ten materiał cienką warstwą na nadmuchany balonik, który po zaschnięciu przebijemy. Taka pisanka doskonale nadaje się do malowania na rozmaite kolory i w różnorodne desenie, przy czym z pewnością się nie rozbije. Co więcej, ozdobę taką możemy nie tylko ustawić na świątecznym stole, ale także powiesić w oknie lub na drzwiach, wnosząc do wnętrz nastrój Świąt Wielkanocnych.

1
0