Praca w Wigilię i Sylwestra

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Praca w SylwestraWielkimi krokami zbliżają się już święta Bożego Narodzenia. Tradycyjnie jest to czas spędzany z rodziną i bliskimi, jednakże nierzadko w Wigilię oraz Sylwestra zmuszeni jesteśmy pracować.

Jak się okazuje, wobec dni świątecznych, takich jak Wigilia, Boże Narodzenie czy Sylwester zastosować można szczegółowe przepisy Kodeksu Pracy. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, na jakich warunkach można w te dni pracować i do której godziny, zgodnie z przepisami prawa.

Mimo, że Wigilia Bożego Narodzenia nie jest zwykłym dniem pracy, w obecnym stanie prawnym nawet Minister Pracy i Polityki Społecznej nie może wydać aktu prawnego, gwarantującego krótszy czas pracy czy wyższy wynagrodzenie. Mimo, że przepisy dotyczące czasu pracy zawarte są w Kodeksie Pracy, najczęściej to sami pracodawcy regulując pięciodniowy tydzień pracy wyznaczają określone dni wolne.

Obecnie pracodawcy mogą skorzystać z prawa usprawiedliwienia nieobecności pracownika przez część dnia, dlatego nierzadko zwalniają oni pracowników z pracy już około godziny 12-13, czyli po Sylwester wolny od pracyprzepracowaniu 4-5 godzin. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w takim przypadku pracownik ma prawo pobrać całość wynagrodzenia za pełny dzień pracy. Pamiętajmy jednak, iż w niektórych branżach pracodawca nie może pozwolić sobie na wcześniejsze zwolnienie pracownika, nawet jeśli jest to dzień 24 grudnia (handel, komunikacja, służba zdrowia).

Sprawy związane z udzieleniem wolnego dnia pracy regulują przepisy ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Znajdują się tam zapisy dotyczące świąt, między innymi takich jak Boże Narodzenie, które ustawowo jest dniem wolnym od pracy. Jednakże w Wigilię to przede wszystkim pracodawca decyduje, czy pozwoli pracownikowi wcześniej „urwać się” z pracy z ewentualną możliwością odrobienia zaległych godzin bezpośrednio po świętach.

Również 31 grudnia, czyli Sylwester nierzadko okazuje się zwykłym dniem pracy, nie jest to bowiem święto religijne czy państwowe. Podobnie jak w przypadku Wigilii, również w Sylwestra pracodawca może wcześniej zwolnić pracownika, jednakże w wielu branżach nie ma takiej możliwości. Osoby, które będą musiały pracować w Sylwestra w pełnym wymiarze godzin nierzadko otrzymują dodatkowe premie, których wysokość uzależniona jest od długości czasu pracy w tym dniu.

0
0