Procesja na Boże Ciało

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Sypanie kwiatów w Boże CiałoWypadające w czwartek 30 maja Boże Ciało to uroczystość niezwykle barwna i ciekawa, ustanowiona ku czci Najświętszego Sakramentu oraz Ciała i Krwi Pańskiej. W tym czasie w kościele katolickim odbywa się wiele ważnych uroczystości, w których każdy wierny ma obowiązek uczestniczyć (jest to dzień wolny od pracy i nauki szkolnej).

Jednym z bardziej rozpoznawalnych zwyczajów Bożego Ciała jest przygotowywanie specjalnych ołtarzy polowych (czterech), najczęściej z drewna, dekorowanych świeżymi, polnymi kwiatami, zielnymi wiankami lub gałązkami brzozowymi, podobnie jak podczas celebrowania Zielonych Światek. Jednakże obok zdobienia ołtarzy, w Boże Ciało odbywa się również uroczysta procesja eucharystyczna.

Procesje odbywające się w Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej prowadzone są zazwyczaj przez księży z danej parafii. Podczas przemarszu wierni odwiedzają cztery ołtarze, nawiązujące poprzez swoją dekoracyjność i wszelkie niezbędne elementy do tekstów ewangelicznych oraz miejscowe kapliczki i miejsca o charakterze sakralnym. Nierzadko na trasie takiej procesji z okazji Bożego Ciała ustawiane są gałązki lub świeżo ścięte drzewka.

Bez wątpienia wszyscy doskonale znamy piękny i barwny zwyczaj sypania przez dziewczynki kwiatów przed Najświętszym Sakramentem podczas procesji, odbywającej się bezpośrednio po zakończeniu uroczystej mszy świętej. Wierni podczas przemarszu niosą również święte obrazy oraz śpiewają radosne pieśni liturgiczne oraz recytują litanie.

Boże Ciało to wspaniała, bardzo radosna uroczystość, ściśle związana z ludowością i folklorem, wyrosła bowiem na bazie dawnych wierzeń i kultu przyrody, stąd właśnie kwiatowe i roślinne dekoracje ołtarzy oraz tradycja rozrzucania lub układania płatków na drodze uroczystej procesji. W niektórych regionach Polski obchodom święta Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej towarzyszą kolorowe stroje ludowe.

0
0