Tradycje Środy Popielcowej

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Obchody Środy PopielcowejKarnawał dobiega już powoli końca, a wielkimi krokami zbliża się Środa Popielcowa, będąca pierwszym dniem Wielkiego Postu, poprzedzającego Święta wielkanocne.

Środa Popielcowa mimo, iż nie jest świętem wolnym od pracy jest niezwykle ważnym dniem dla wszystkich chrześcijan. Tradycyjnie, w ten dzień posypuje się głowy popiołem, który symbolizuje zarówno początek jak i koniec życia, jego kruchość, ulotność oraz nieuchronność śmierci. Kapłan wykonuje znak krzyża i dokonuje posypania głów wiernym, czemu towarzyszą słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz„. Jako ciekawostkę warto dodać, iż popiół pochodzi z ubiegłorocznych palm, przynoszonych do poświecenia w Niedzielę Palmową.

Środa Popielcowa zapowiada również czas 40-dniowego postu, kiedy to katolicy obiecują sobie poprawę i wstrzemięźliwość w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to święto ruchome, uzależnione od daty Wielkanocy, jednakże obejmuje 46 dni kalendarzowych, poprzedzających Niedzielę Wielkanocną.

Można więc stwierdzić, iż Środa Popielcowa to święto przeznaczone na pokutę, zadumę oraz wyrzeczenie się grzechów. Tradycyjne obrzędy Popielca wywieść można z XI wieku, kiedy to papież Urban II ogłosił ten dzień obowiązującym wszystkich chrześcijan świętem. W Środę Popielcową powinno się więc pościć, powstrzymując się od spożywania mięsa oraz bardzo obfitych, ciężkich potraw.

Środa Popielcowa jest jednakże nie tylko dniem ścisłego postu, ale również czasem przeznaczonym na refleksję nad życiem. Warto przypomnieć sobie wtedy własne, złe uczynki i zmobilizować się do szczerej poprawy. Popielec jest również świętem, w którym często myślimy o bliskich lub potrzebujących. Warto więc w ten dzień dać jałmużnę i wesprzeć osoby lub organizacje najbardziej tego potrzebujące.

Zapowiadająca nadejście Wielkiego Postu Środa Popielcowa jest również okazją do zaprzestania waśni i pogodzenia się z bliskimi. Wiele osób podejmuje w ten dzień również decyzje o powstrzymaniu się od palenia papierosów czy picia alkoholu przez cały czas trwania postu. Takie wyrzeczenie, umotywowane głęboką religijnością z pewnością unaoczni nam możliwość zmiany na lepsze i w dłuższej perspektywie przyniesie wiele korzyści zarówno nam samym, jak i bliźnim.

0
0