Wielkanoc prawosławna 2017

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wielkanoc grekokatolikówWiększość z nas z pewnością doskonale zna tradycje wielkanocne. Malowanie pisanek, przygotowywanie koszyczków i pokarmów na święconkę to jedne z najważniejszych symbolicznych elementów Wielkanocy. Jednakże jak wyglądają te wiosenne święta w Kościele Prawosławnym?

Pragnąc przybliżyć charakterystykę Wielkanocy prawosławnej warto na początek zapoznać się ze statystykami, dotyczącymi tego wyznania. Szacuje się, iż obecnie w Polsce prawosławie wyznaje około 500 tysięcy osób, głównie  na Podlasiu i Podkarpaciu. Warto również wiedzieć, iż Kościół Prawosławny jest drugim co do liczebności wyznania w Polsce.

Święta Wielkanocne w obrzędowości Kościoła Prawosławnego wypadają zawsze w innym terminie niż Wielkanoc katolicka oraz żydowska Pascha. Jako ciekawostkę warto dodać, iż prawosławni mogą obchodzić Zmartwychwstanie Pańskie nawet do pięciu tygodni po katolikach. Jednakże wiele świątecznych obyczajów obrządku wschodniego niewiele różni się od tradycji katolickiej Wielkanocy.

Niedzielne śniadanie wielkanocne poprzedza u wyznawców obrządku wschodniego tygodniowy, ścisły i restrykcyjny post. Niektórzy wierni prawosławni poszczą nawet kilka tygodni i całkowicie rezygnują w tym czasie z jedzenia mięsa. Z powodu tych wielkopostnych wyrzeczeń, prawosławni często przygotowują obfite, wielkanocne śniadanie wcześnie rano, bezpośrednio po zakończeniu nocnych uroczystości w cerkwi. W niektórych odłamach Kościoła Prawosławnego, na przykład u tak zwanych staroobrzędowców śniadanie wielkanocne rozpoczyna się dopiero po południu.

W nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę odprawiane jest nabożeństwo paschalne, podczas którego wierni trzykrotnie okrążają cerkiew, zaś duchowny na pamiątkę otwarcia Grobu Chrystusa symbolicznie uderza krzyżem o odrzwia cerkwi. Następnie kapłan wypowiada tak zwane Orędzie Paschalne, okadzając wiernych, ikonostas i całą cerkiew. Wtedy też wierni wznoszą okrzyk „Christos woskresie!” – „Chrystus Zmartwychwstał!”. Jutrznia kończy się tak zwanym obrzędem myronowania, czyli namaszczania wiernych poświęconym olejem oraz święcenie chleba.

Tradycyjne śniadanie w Wielką Niedzielę wygląda bardzo podobnie jak w przypadku katolików. Rodzina rozpoczyna świąteczny posiłek od podzielenia się poświęconym jajkiem. Niezwykle istotnym elementem wielkanocnego śniadania jest również drożdżowa pascha z bakaliami, zwana również „paską”. Prawosławne święta wielkanocne obchodzone są bardzo radośnie i kolorowo. Co więcej, mimo różnych dat ich rozpoczęcia, święta te w znacznym stopniu przypominają swoją obrzędowością katolicką Wielkanoc.

0
0