Wolne na święto Trzech Króli

[Głosów:0    Średnia:0/5]


Symbolika Objawienia Pańskiego
Trzech Króli, czyli chrześcijańskie święto nazywane również Objawieniem Pańskim tradycyjnie obchodzone jest w kościele katolickim 6 stycznia.

Święto Trzech Króli ustanowiono na pamiątkę objawienia Boga człowiekowi. Ma ono w pewien sposób uczcić także obecność Boga w historii świata. Według Ewangelii Mateusza do Betlejem przybyli Mędrcy ze wschodu, którzy pragnęli oddać nowo narodzonemu Jezusowi cześć. Biblijne wydarzenie stało się wkrótce symbolem dla święta Objawienia Pańskiego.

W Polsce święto Trzech Króli obchodzi się zawsze 6 stycznia, natomiast w kościele prawosławnym święto wypada w dzień 19 stycznia. Jednakże dzień ten w naszym kalendarzu nie zawsze oznaczał wolne od pracy. Dopiero od 2011 roku, na mocy podpisanej przez Prezydenta nowelizacji Kodeksu Pracy, 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Jako ciekawostkę warto dodać, iż na mocy tychże postanowień, Trzech Króli stało się pierwszym od 1960 roku świętem wolnym od pracy. W Trzech Króli nie pracuje się jednak nie tylko w Polsce, ale w innych krajach, takich jak choćby Chorwacja, Austria, Hiszpania, Włochy, Szwecja i Grecja. Co więcej, 6 stycznia jest również dniem wolnym w kilku landach niemieckich.

Symbolika święta Trzech Króli objaśnia złożenie Bogu pokłonu zarówno przez pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych. Wśród oddających cześć Mędrców ze Wschodu jest zarówno osoba o czarnym kolorze skóry, osoba stara oraz młoda. W tym dniu zwyczajowo święci się złoto i kadzidło, składające się z żywicy jałowca. Kadzidłem takim tradycyjne okadzało się domy i budynki gospodarskie, co miało przeciwdziałać nieszczęściom i chorobom. Od około XVIII wieku upowszechnił się również zwyczaj święcenia w Trzech Króli kredy, którą następnie wypisywało się na drzwiach katolickich domów litery K, M, B oraz  datę roku.Święta wolne od pracy

Ze względu na to, iż Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy, wiele osób chętnie wyjeżdża wtedy na krótki urlop, na przykład w polskie góry. Nierzadko osoby biorące dłuższe wolne na święta Bożego Narodzenia czy Sylwestra, nierzadko przeciągają je aż do 6 stycznia, czyli święta Objawienia Pańskiego. Dzień ten można więc wykorzystać zarówno do spędzenia ciekawego weekendu za miastem, lub do zorganizowania świątecznego, wystawnego rodzinnego obiadu.

0
0