Zielone Świątki w Polsce i Niemczech

[Głosów:0    Średnia:0/5]

zielone swiatki tradycyjnePrzypadające na 19 maja Zielone Światki to uroczystość religijna i ludowa, bowiem do dziś dnia przetrwało wiele folklorystycznych zwyczajów i tradycji, takich jak choćby zdobienie domów zielonymi gałązkami wierzbowymi, baziami lub wiosennymi kwiatami i tatarakiem.

Jak się okazuje, Zielone Światki to nie tylko uroczystość Polka, celebruje się ją także w zachodniej Ukrainie oraz Niemczech, szczególnie w rejonie Dolnej Saksonii. Niemieckie Zielone Światki noszą nazwę Pfingsten, wywodzącą się od greckiego określenia „pentecoste hemera”, czyli „pięćdziesiąty dzień po Wielkanocy”.

Podobnie jak w przypadku polskiego święta, tak również Pięćdziesiątnica w tradycji niemieckiej jest świętem ruchomym, uzależnionym od daty świąt Wielkanocnych. Ponadto w obu krajach Zielone Światki są świętem ustawowo wolnym od pracy, traktowanym jako uroczystość państwowa i kościelna, podczas której zabroniony jest handel. Nierzadko właśnie tego dnia, zarówno w Niemczech jak i w Polsce młodzież przystępuje do sakramentu bierzmowania.

Co ciekawe, niemieckie obchody Zielonych Światek trwają dwa dni, wraz z tak zwanym Poniedziałkiem Zielonoświątkowym. W tym czasie ludzie spotykają się na świeżym powietrzu i spędzają czas na łonie natury, ciesząc się pierwszymi oznakami nadchodzącej wiosny. Zielonoświątkową tradycją w Niemczech jest przede wszystkim przystrajanie domów młodymi brzozami, co ma swój początek w obrzędowości dawnych plemion germańskich, które poprzez umieszczenie drzewka przed wejściem do domu miały ochronić wnętrze przez złymi siłami. W Zielone Światki przygotowuje się także specjalne procesje i pochody, nierzadko również z udziałem zwierząt, na przykład wołów i krów, którym nakłada się na głowy wianki, wykonane ze słomy, kwiatów oraz wstążek.

Widzimy zatem wyraźnie, iż zarówno polskie jak i niemieckie tradycje Zielonoświątkowe są silnie związane z ludową obrzędowością. W obu krajach wydarzenie to celebruje się w podobny sposób. Nie ulega wątpliwości, iż Zesłanie Ducha Świętego i Zielone Światki, wypadające w tym roku na 19 maja to uroczystość niezwykle barwna i żywiołowa, związana z obchodami nadejścia wiosny.

0
0